آداب و رسومات عید نوروز

نوروز زمان رسیدن بهار و تازه شدن زندگی تمامی زیبایی های روی زمین می باشد که با رسیدن بهار سبزی و زیبایی مجدد در تمامی جانداران جان دوباره میگیرد ؛ این عید جزو اعیاد باستانی ایرانیان و شهر ها و کشورهای وابسته به این کشور در زمان های گذشته تا به امروز بوده است .در این عید رسم و رسوماتی وجود دارد که با انجام آن برای رسیدن بهار و تازه سازی زندگی خود را آماده می نمایند .

خونه تکونی

خونه تکونی از جمله کارهایی است که قبل از رسیدن بهار انجام میدهند برای نظافت و پاکسازی منزل به تمیز کردن تمامی بخش میپردازند ، فلسفه آن از طبیعت گرفته شده است که برگهای زرد خود را میریزد و برگهای نو و سبز برای ادامه زندگی خود بدست می آورد ، افراد با این عمل آلودگی ها را از زندگی خود میزدایند البته این عمل تنها برای منزل نیست و باید خانه دل را نیز از بدی ها غم ها و کینه ها پاک کرد و برای سال جدید با نگاهی خوب به سمت زندگی و دیگر انسان ها نگاه کرد و خود را برای روزهای خوب تر آماده کرد ، در این زمان ها وسایلی که در طول سال مورد استفاده قرار نگرفته است به افرادی که نیازمند می باشند داده میشود تا در سال جدید دل آنها نیز شاد گردد ،در این زمان جشنی با نام جشن عاطفه ها برگزار میگردد که برای افراد نیازمند کمک مالی و یا مادی جمع آوری میگردد.

خرید کردن

قبل از رسیدن عید باستانی نوروز ، افراد برای خرید وسایل نو به بازار ها میروند آنان بر این اعتقادند که با نوشدن لباس طبیعت لباس انسان ها نیز باید نو گردد و سال جدید را با لباس تمیز و نو آغاز کنند با همان لباس ها در کنار سفره ۷ سین که همان سفره عید میباشد نشسته و آرزوهای خود را به خاطر می آورند و برای تمامی افراد خانواده و دوستان و آشنایان دعا میکنند ، از دو ماه قبل از این عید زیبا میتوان در بازارها شلوغی بسیاری دید که نشانه رسیدن نوروز می باشد این شور موجود بین افراد نشانه زندگی و زنده بودن آنان می باشد همچنین میتوان برداشت کرد که هنوز حس شادی و دلخوشی بین آنان از بین نرفته است .

سبزه رویاندن

نزدیک به ۱ ماه تا دو هفته قبل از رسیدن سال نو به رویاندن سبزه عید میپردازند ، اعتقاد بر این است که اگر سبزه را خود شخص برویاند برایش خیر و برکت و تازگی به ارمغان می آورد و این در طول سال باقی خواهد ماند ، این سبزه ها معمولا از گندم ،عدس و جو می باشد که از زمان تحویل سال جدید تا روز ۱۳ ام که به نام سیزده بدر نام میگیرد آنرا به دل طبیعت برده و رها می سازند ، آنان بر این اعتقادند که اگر بیشنر از این روز سبزه ها در خانه بمانند شگون ندارد و رها کردن آن در رود ها و آبهای جاری باعث بهبود جریان زندگی می باشد .

 

تخم مرغ رنگی

رنگ کردن تخم مرغ ها مسئولیتی است که با کودکان می باشد ، افراد کم سن و سال به همراه یک سرپرست بر روی تخم مرغ هایی که داخل آنها ذخالی شده و خشک شده اند، نقاشی کشده و یا آنها را رنگ میکنند و پس از خشک شدن رنگ بر روی آنها ، یکی از بزرگتر ها در قسمت های متفاوت خانه قایمشان میکند و همان کودکان باید تخم مرغ ها را پیدا کنند و پس از آن هدیه دریافت کنند ، و در اخر از تخم مرغ های رنگی بر سر سفره عید استفاده میشود .

 

خرید آجیل

در زمانی که خانواده ها برای خرید لباس نو به بازار ها میروند ، آجیل و شیرینی نیز خریداری نمایند و برای پذیرایی از میهمان های عید از آنها استفاده می نمایند ،از شیرینی ها برای شیرین شدن کام استفاده میگردد .

چهارشنبه سوری

از دیگر رسم و رسومات پایان سال و شروع سال جدید جشن گرفتن در آخرین چهارشنبه سال و آتش روشن کردن می باشد این روز در گذشته بصورت دیگری جشن گرفته میشد و با نام قاشق زنی آقایان چادر بر سر کرده و به در خانه معشوقه های خود میرفتند و درخواست شکلات یا آجیل میکردند ، در صورتیکه به کسی علاقه نداشتند به در منزل همسایگان خود میرفتند ، بسیاری از آشنایی ها به هدف ازدواج ها در این جشن صورت میگرفت ، اما امروزه کمی خطرناک شده که با استفاده از ترقه و دیگر وسایل آتش بازی صورت گرفته است که مردم ایران با توجه به فرهنگ زیاد خود این خطر را از خود دور کرده و به همان آرامش در کنار آتش بسنده میکنند ، همچنین در صورتیکه در این شب چشم به آسمان بدوزید تعداد بسیار زیادی بالن آرزوها در آسمان میبینید که حامل آرزو های تعداد زیادی از افراد می باشد .

آش رشته و رشته پلو

در شب چهارشنبه سوری رشته پلو میل میکنند ، باور افراد بر اینست که پختن رشته پلو باعث میشود رشته کارها تا آخر سال به دست افراد خانواده باشد و همگی در کارهایشان موفق گردند ، این غذای بسیار لذیذ با رشته پلویی درست شده و با خرما و یا کشمش سرخ شده سرو میگردد .

سبزی پلو و ماهی

در شب عید خانواده ها دور هم جمع شده و سبزی پلو و ماهی میل میکنند و زمانی شاد را در کنار یکدیگر به مرور خاطرات میپردازند .

 

 

زمان تحویل سال

در زمان تحویل سال و ساعت سال نو تمامی افراد بر سر سفره عید دور هم نشسته وبرای یکدیگر دعا میکنند همچنین آرزوهای خود را نیز بر روی کاغذ نوشته و در بین قران قرار میدهند ، لباس های نوی خود را می پوشند و منتظر زمان تحویل سال میگردند ، در این بین با تلاوت آیاتی از قران و یاد گذشتگان تا زمان رسیدن سال جدید منتظر می مانند ، در زمان تحویل سال دعای تحویل با مضمون حال ما را به بهترین حال تغییر بده در خانه پخش میگردد و تمامی افراد خانواده این دعا را با هم تکرار می کنند .

چیدن سفره هفت سین

سفره عید که با نام سفره ۷ سین نامگذاری شده است و هر نماد آن به یک معنا می باشد ، نماد هایی که در سفره هفت سین استفاده میگردد به ترتیب زیر میباشد (قران- آینه – سبزه – سنبل – سمنو – سنجد – سکه – سرکه – سماق – سیر – سیب – ماهی قرمز – تخم مرغ رنگی- سپند) البته برای تزئین از شمع نیز استفاده میگردد همچنین اغلب سیب را در کاسه ای پر از آب به صورت معلق به نماد زمین در حال معلق می باشد ، چیدن این سفره اغلب با بزرگ خانواده می باشد که با زیبایی خاصی مزین گردیده است .
قران: در گذشتگانی که اسلام نیوده نیز از کتاب مقدس خود بر سر سفره عید استفاده می شده است ، این نماد نشانه توکل و توصل به خداوند یگانه می باشد.
آینه: نماد جهانی بی پایان و روشنایی می باشد و حتما باید در قسمت بالایی سفره جای میگیرد.
سبزه: استفاده از سبزه بر سر سفره عید نشانه تولد دوباره، حیات دوباره و زایش و سبزی است دلیل قرار دادن آن بر سر سفره هفت سین اینست که سالی شاداب، سرسبز و خرم باشد ؛ رنگ سبز نیز باعث آرامش وموزون شدن افکار افراد میگردد .
سنبل: نماد طراوت و زیبایی گل در طول زندگی می باشد این نماد برای وجود زیبایی در طول سال در بین افراد خانواده می باشد .
سمنو: نماد خیر و برکت و فراوانی می باشد ، سمنو به دلیل مقوی بودن به عنوان نماد پر انرژی بودن در سال پیش رو نیز می باشد همچنین از آن به عنوان منماد صبر و عدالت نیز استفاده میگردد .
سنجد: به این دلیل است که هر کاری را سنجیده انجام دهد و بر روی آن دقت و فکر نماید ، گرایش به عقل گرایی و تفکری عاقلانه می باشد ، در تعبیری دیگر نماد فرزانگی است.
سکه: این نماداز روز های اول در بین سین های هفت سین نبوده است بعده ها به آن اضافه شد و نماد افزایش روز افزون مال می باشد .
سرکه: نماد پاکی و زدودن آلودگی ها می باشد همچنین نماد فراموشی غم ها و پاکسازی دل و شروع فصلی نو بدون هیچ فکر منفی نیز می باشد .
سماق: سماق نشانه پخت و پز و برکت در مال می باشد ، رنگ طلوع آفتاب و سمبل صبر و بردباری می باشد و نماد آغازی دوباره است .
سیر: گیاهیست که برای سلامتی مفید می باشد و برای دوری از گندیدگی از آن استفاده میگردد ، نماد مناعت طبع و دوری اصراف استفاده میگردد .
سیب: نماد نعمت و برکت و همچنین به دلیل گفته ای از قدیمی ها که اگر هر روز یک سیب بخورید هیچ نیازی به پزشک پیدا نمیکنید نماد سلامتی نیز می باشد .

ماهی قرمز: چون ماهی قرمز در بین آب های زلال و در تنگی بلورین قرار گرفته است نماد روزی حلال می باشد که در طول سال نصیب افراد میگردد ، در جای دیگر نیز بیان شده که نماد زایش و ادامه نسل می باشد .
تخم مرغ رنگی: نشانه رنگارنگ بودن نژاد های انسان است که منظور بر آن است همه افراد با هر نژاد و رنگی از یک خاک بوده و باید در یک سطح باشند .
سپند: برای جلوگیری از چشم نظر و نماد دوری از آن می باشد.
شمع: مظهر نور و روشنایی و دوری از تاریکی در زندگی است .
سفره: نماد گستردگی و روزی رسانی است همچنین رنگ سفیدآن نماد سفید بختی و پاکیست.

عیدی دادن

از رسومات این عید باستانی این است که مبلغی را به عنوان عیدی در بین قران قرار میدهند و پس از تحویل سال نو و بعد از تبریکات و روبوسی برای اهدا عیدی بزرگتران اقدام می نمایند که به عنوان برکت در بین کیف پول قرار داده میشود ، هنگامیکه سن کمتری دارید این عیدی ها حس خوش آیندی برایتان دارد مخصوصا با این فکر که با جمع آوری آنها میتوانید بهترین هدیه کودکی خود را خریداری نمایید ، این تجربه را تقریبا تمامی افراد در کودکی خود دارا می باشند و برایشان خوش آیند است .

دید و بازدید

در زمان های اولیه پس از تحویل سال نو برای دیدار از بزرگتر ها به خانه بزر خانواده مانند مادر بزرگ و پدر بزرگ ها می روند و زمان بیشتری را در آن مکان میمانند ، پس از آن بسیته به رتبه بزرگتری به دیدار دیگر افراد خانواده میروند از جمله خواهر و برادر ؛ خاله ، عمه، دایی و عمو و در نهایت اقوام دورتر . از دیگر اتفاق های خوب این عید آشتی با کسانیست که کدورتی بینشان وجود دارد که اغلب توسط افراد با سن کمتر صورت میگیرد.

۱۳بدر

در فکر گذشتگان روز ۱۳ ام روز نحسی بوده که امروزه بر آن اعتقاد نیستند ، اما در روز ۱۳ ام که به آن سیزده بدر میگویند در دل طبیعت رفته و آن روز را به شادی و بازی و ورزش با اعضای خانواده و یا ذوستان خود میگذرانند در آخر روز هم که سبزه ها را در آب روان ویا مکان های مخصوص خود قرار میدهند ، دختران دم بخت به گره زدن سبزه ها پرداخته و شخص منتخب خود را از خدا طلب میکنند ، در روز قبل آجیل ها و شیرینی ها را جمع آوری کرده و برای فردا آماده میکنند ، اعتقاد دیگری وجود دارد که اگر در منزل بمانید برایتان بد یمنی داشته و نحسی دارد ، این اعتقاد تا حدی جدی است که حتی افرادی که امکان خروج ندارند برای یک ساعت هم شده در مکانی سبز حاضر میگردند ، استثنائی که وجود دارد این است که این روز به ماه مبارک رمضان بیوفتد ؛ این روز را در روز اول عید جشن میگیرند.

سفر کردن

در این عید به دلیل وجود تعداد روزهای تعطیل زیاد برای افرادی که شاغل هستند زمان مناسبی بوجود می آید تا با سفر کردن سال خود را آغاز کرده و زمانی را به استراحت در فضایی دور از کار و خانه به سر ببرند همچنین در این زمان میتوانند از مکان هایی از کشور خود که دیدن نکرده اند دیدن نمایند و با زیبایی های آن بیشتر آشنا شوند .

 

 

 

۱ دیدگاه

  1. avatar
    ارسال شده توسط : رسم ورسومات عیدنوروز – فارس نتورک| دی ۱۹, ۱۳۹۶ |پاسخ

    […] آداب و رسومات عید نوروز تور نوروز ۹۷ […]

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.